Моделювання динаміки радіоактивних домішок в умовах річних стоків в райони морського узбережжя
DOI:
https://doi.org/10.18524/0367-1631.2024.62.318617Ключові слова:
міграція радіонуклідів, дисперсна фаза, конвективна дифузіяАнотація
В результаті збільшення сфери використання радіоактивних речовин у антропогенній діяльності – атомної енергетичної промисловості та ін. зростає забруднення ними навколишнього середовища і як наслідок, відбувається забруднення води. Перенос радіонуклідів водними потоками є одним з основних факторів поширення радіоактивного забруднення у навколишньому середовищі. Вивчення міграції радіонуклідних забруднень в морських районах ускладнюють морські течії, що мають гравітаційне походження і пов’язані із кліматичними та сезонними змінами Тому питання, що розглядаються у статті, є актуальними.
Мета роботи виділити механізми фізичних процесів, що обумовлюють міграцію радіонуклідних забруднень внаслідок річних стоків в райони морського узбережжя північно-західної частини Чорного моря.
Радіаційні забруднення можуть бути розчиненими у воді, а можуть бути пов’язані з наявністю в ній дисперсної фази речовин, у тому числі і радіоактивних.Механізми розповсюдження радіаційних забруднень можуть відрізнятися в залежності від агрегатного стану забруднення.Розглянуті механізми фізичних процесів, що супроводжують міграцію радіонуклідів у водному середовищі. Це процеси гравітаційного осадження дисперсних частинок або спливання їх в результаті дії сили Архімеда, вплив дії сили Коріоліса, а також процеси броунівської дифузії дисперсних частинок, які здатні викликати їх коагуляцію. Запропонована адвективна модель перенесення радіонуклідів у водному середовищі. Апробація моделі при обробці даних вимірів радіоактивності води дніпровського басейна і Чорного моря показує, що ця модель добре описує зменшення концентрацій радіонуклідів, що надходять із забруднених територій і, поширюючись у Дніпровському басейні річок та водосховищ, потрапляють у північно західну частину Чорного моря. При цьому значення коефіцієнта дифузії для водних розчинів у воді становлять 10-9 м2/с, а для броунівської дифузії - 10-1010-11 м2/с і менше. Це свідчить про суттєву роль дифузійного розбавлення в процесі водної міграції і потребує врахування його при моделюванні водної міграції радіонуклідів, а також підтверджує, що швидкість дифузії дисперсних частинок у воді на 1-2 порядки менше, ніж у розчинів.
Розглянута конвективно-дифузійна модель міграції радіонуклідів у воді. Усі отримані результати розрахунків за цією моделлю вказують на те, що наявність конвекції сприяє збільшенню масштабів розподілу домішок (іншими словами, сприяє більш широкомасштабному поширенню домішок). За допомогою отриманих точних розв’язків показана еволюція розподілу концентрації радіонуклідів за наявності конвективного потоку. Видно, що на відміну від випадку дифузії максимум розподілу зміщується у напрямку конвективного потоку. Фактор автомодельності вказує на залежність концентрації (або іншої величини) від просторового та часового розподілу швидкості конвекції, просторової координати і часу. Розглянутий підхід може бути використаний для аналізу і моделювання процесів переносу та дифузії у фізичних системах з рухомим середовищем. Застосовуючи фактор автомодельності до відповідного рівняння, можна отримати аналітичні розв'язки, які відображатимуть перенос і розподіл домішок або інших фізичних величин в системі за умови великих конвекційних рухів і дифузійних процесів.
Висновки роботи та практичне значення роботи полягають в розробці алгоритмів моделі водної міграції радіонуклідів, придатної для прогнозування критичних режимів фізичних процесів, яка може служити інструментом для підготовки відповіді на екологічні аварії, пов'язані з радіоактивними забрудненнями.
Посилання
Герасимов О. І. Радіоекологія за галузями : підручник. ОДЕКУ. – Одеса : ТЕС, 2016. – 100 с.
Gerasymov O. I., Andrianova I. S. Radiation safety : Textbook. Odesa : Odessa State Environmental University, 2020. Odesa, OSENU, 2020, 148 p. [Радіаційна безпека : підручник (англійською мовою). Одеса: Одеський державний екологічний університет, 2020. Одеса, ОДЕКУ, 148 с.] (у 2021р. надано ISBN 978-966-186-138-0). http://eprints.library.odeku.edu.ua/id/eprint/9216
Герасимов О. І. Технології захисту навколишнього середовища : підручник. Одеса : ТЕС, 2019. 268 с. http://eprints.library.odeku.edu.ua/id/eprint/12609/
«Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» № 4005-XII від 24.02.94, ВВР, 1994, № 27, ст. 219.
«Про питну воду та питне водопостачання» № 2047-VIII від 18.05.2017.
Державні санітарні норми та правила "Гігієнічні вимоги до води питної, призначе-ної для споживання людиною" (ДСанПіН 2.2.4-171-10).
Герасимов О. І. Фізичні основи технологій захисту навколишнього середовища : підручник. Одеса: ОДЕКУ, 2022. – 168 с.
Герасимов О. І., Курятников В. В. Фізичне моделювання в технологіях водоочищення // Фізика аеродисперсних систем. – 2023. – № 61. – С.17–31. https://doi.org/10.18524/0367-1631.2023.61.290835
ДСТУ ISO 9696-2001. Захист від радіації. Вимірювання альфа-активності у прісній воді. Метод концентрованого джерела (ISO 9696:1992, IDT).
Методические рекомендации по санитарному контролю за содержанием радиоактивных веществ в объектах окружающей среды, утверждены МЗ СССР 03.12.1979.
Норми радіаційної безпеки України. НРБУ-97. Київ : МОЗ, 1997. 121с. http://www.insc.gov.ua/docs/nrbu97.pdf
Огляд стану забруднення навколишнього природного середовища на території України за даними спостережень гідрометеорологічних організацій у 2020 році. Центральна геофізична обсерваторія ім. Бориса Срезневського
http://cgo-sreznevskyi.kyiv.ua/data/ukr-zabrud-viz-1/oglyad-stanu-zabrudnennya-2020-sayt.pdf
Ветошкин А. Г. Таранцева К. Р. Технологии защиты окружающей среды. (Теоретические основы) : учебное пособие. Пенза, 2004. – 249 с.
Основи технології захисту навколишнього середовища. Сайт кафедри загальної та теоретичної фізики ОДЕКУ. https://www.dpt12s.odeku.edu.ua
Дж. Кэй, Т. Лэби. Таблицы физических и химических постоянных. Гос. Издательство физико-математической литературы. – Москва : 1962. – 247 с.
Герасимов О. І., Андріанова І. С. Фізика в задачах : підручник. Харків : ФОП Панов А. М., 2017. 564 с.
Апвеллинг в Черном море [Електронний ресурс]. Сайт Метеопост. Дата звернення: 03.04.2024. https://meteopost.com/info/Upwelling/
Михайлова Е. М., Полонський А. Б., Музильова М. А. Про причини зниження температури поверхні води у Каркінітській затоці Чорного моря // Мор. гідрофіз. журн. – 2011. – № 6.
Коэффициенты диффузии и вязкость водных растворов бромидов алкилтримети-ламмония/ Мовчан Т. Г., Щёкин А. К., Соболева и др. // Коллоидный журнал. – 2015. – Т. 77. – С. 189–196.
Основы практической теории горения / под ред. В. В. Померанцева. Учебное пособие для студентов высших учебных заведений. Ленинград : Энергия, 1973. – 225 с.
Питуляк М. Р., Питуляк М. В. Загальна гідрологія (гідрологія суходолу) : навчально-методичний посібник. – Тернопіль, 2005. – 83 с.
Супруненко В. Старый Днепр // Миг. 07.07.2008. 58 с.
https://uk.wikipedia.org/wiki/Дніпро
http://geoknigi.com/book_view.php?id=798
http://old.niss.gov.ua/monitor/Monitor_34/04.htm
Курятников В. В. Моделювання міграції радіонуклідів у ґрунті та грунтово-екологічний радіаційний моніторинг. Матеріали доповідей Міжнародної заочної мультимедійної (інтернет) конференції «Роль фізики в розвитку міждисциплінарних напрямків» (Одеса, 2–5 травня 2016 р.). ТЕС, 2016. – С. 35–38.
Полянин А. Д. Справочник по дифференциальным уравнениям математической физики. – Москва : ФМЛ, 2001. – 576 с. (с. 64).
Liu D., Hoskin M. Contemporary international Law: Regulating the upcoming fukushima radioactive wastewater discharge. Ocean & Coastal Management 2023. P. 7.
Кулікова Л. А. Кваліфікаційна робота магістра спеціальності 183 «Технології захисту навколишнього середовища на тему: Радіонуклідні забруднення у прибережних морських водах та розгляд алгоритму побудування моделей розповсюдження. Одеса, ОДЕКУ, 2023. 69 c.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).