Інгібування процесу утворення озону при електродуговому зварю-вані металів в захисному газі
DOI:
https://doi.org/10.18524/0367-1631.2020.58.206233Анотація
Експериментально досліджено вплив компонентного складу захисного газу (Ar, CO2 та суміші Ar+СО2), масової витрати і способу введення присадки калію в зону дуги на концентрацію озону в зоні дихання зварника при зварюванні/наплавленні хромонікелевої сталі в захисному газі. Концентрацію озону вимірювали газоаналізатором безперервної дії «Елан-О3» з електрохімічним детектором на відстані 0,55 см від точки зварювання (відстань витягнутої руки зварника). Встановлено, що збільшення вмісту СО2в захисному газі призводить до зменшення концентрації токсичного озону, і при використанні тільки СО2 в ~ 7 разів менше, ніж - Ar. Для всіх способів введення присадки калію у зону дуги збільшення масової витрати присадки калію в процесі зварювання/наплавлення хромонікелевої сталі у Ar призводить до зменшення концентрації озону в зоні дихання зварника. Ефективність способів введення присадки калію в зону дуги збільшується в наступному порядку: при пневматичному розпорошенні розчину поташу в Ar ˂˂ при нанесенні розчину на прогнозовану поверхню зварного шва ˂ при змочуванні розчином електродної проволоки. Отримані результати можуть бути використані з метою мінімізації негативного впливу токсичного озону і при санітарно-гігієнічної атестації робочих місць зварників.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Фізика аеродисперсних систем
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).