Епітропні шари олеїнової кислоти. Орієнтаційна впорядкованість та реологічні характеристики.

Автор(и)

  • О. Ю. Поповський Національний університет «Одеська Морська Академія»
  • Б. А. Алтоїз Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
  • О. Ф. Бутенко Одеський національний університет імені І. І. Мечникова

DOI:

https://doi.org/10.18524/0367-1631.2019.57.191917

Анотація

Наявність індукованих твердої підкладкою нових фаз в тонких прошарках немезогенних рідин плівках є інтригуючою явищем, оскільки фізичні і хімічні чинники, відповідальні за їх формування ще не до кінця з‘ясовані.

У цій статті розглядаються результати віскозіметріческіх вимірювань реологічних характеристик мікронних симетричних прошарків олеїнової кислоти. Виміряно значення ефективної в'язкості прошарку в залежності від температури, швидкості зсуву і її товщини. На базі раніше запропонованої реологічної моделі розрахована стаціонарна товщина епітропно рідкокристалічного (ЕРК) шару частково зрізаного куеттовськіою течією і рівноважна товщина його у відсутності течії, а також визначена величина коефіцієнта в'язкості в неперекритих і частково перекритих пристінних шарах. Вказується на тісну кореляцію структурних параметрів ЕЖК фази, знайдених методом оптичних вимірювань, і її реологічних характеристик. Порівнюються структурні параметри ЕРК шару олеїнової кислоти і відповідні значення для нормальних алканів з приблизно однаковою довжиною молекул.

Запропонована можлива модель побудови ЕРК фази, що складається з олігомерів, які зчеплені з активними центрами на підкладці. Основним фактором, який обумовлює аномально високе значення рівноважної товщини шару ЕРК є можливість формування з полярних анізометріческіх молекул димерів типу «валет», які і утворюють нитки олігомерів. Підвищення кореляційних ефектів в ансамблі адсорбованих олігомерів пов'язано також і з більш високою поверхневою щільністю активних центрів на металі. Це призводить до зростання концентрації олігомерів, підвищенню латеральної взаємодії між ними і, в свою чергу, до організації сіткоподібної структури ЕРК шару олеїнової кислоти, в якій «нитки» олігомерів додатково стабілізовані поперечними зв'язками, які складаються з молекулярних асоціатів.

Такі відмінні риси ЕРК фази олеїнової кислоти пояснюють вплив легування олеїнової кислотою змащувальних матеріалів з метою підвищення їх протизносносності в ефектах граничного тертя.

Біографії авторів

О. Ю. Поповський, Національний університет «Одеська Морська Академія»

Popovskii A.Yu.,

Б. А. Алтоїз, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова

Altoiz B.A.,

О. Ф. Бутенко, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова

Butenko A.F.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-01-17

Номер

Розділ

Теплофізика дисперсних систем