Іонізаційна рівновага в зоні нуклеації плазми зварювального аерозолю
DOI:
https://doi.org/10.18524/0367-1631.2019.56.170857Анотація
Вивчені механізми іонізації плазми, яка була сформована в зварювальному аерозолі при зварки в захисному газі. Потік парів металів, який спливає із зони дуги, змішуєтеся з захисним газом та формує парогазову суміш. Іонізація атомів парогазової суміші відбувається електронним ударом та описуєтеся відомим рівнянням Саха. Дуга є потужним джерелом ультрафіолетового випромінювання, яке викликає додаткову іонізацію атомів парогазової суміші. Проте показано, що у діапазоні температур, який відповідає області начального змішування, іонізацією атомів ультрафіолетовимвипромінюванням можна знехтувати по зрівнянню з термічної іонізацією.
В процесі змішування відбувається охолодження парів, при цьому росте їх перенасичення, в тому числі основного компоненту – заліза. При зменшенні температури парогазовоїсуміші до деякого значення, відбувається інтенсивна гетерогенна іон-індукована конденсація парів заліза. При цьому концентрація сформованих зародків надаваєтеся значно вище концентраціїіонів плазми. Це призводить до того, що частота зіткнень електронів з зародками більш ніж з іонами, що обумовлюєзахоплення електронів зародками. Зниження концентрації вільних електронів викликає зменшення інтенсивностііонізації атомів електронним ударом. Основним механізмом іонізації атомів плазми стає поверхнева іонізація на зародках.
Таким чином формується іонно-пилова плазма, основними компонентами якої єіони та заряджені краплі зародків, які розчинені в буферному газі. Іонізаційна рівновага в такої плазмівизначається взаємодією іонів та атомів з поверхнею частинок, в даному випадку – зародками. Приведені розраховані залежності від часу значення концентрацій атомів заліза, електронів, іоні та зародків в процесі охолодження парогазової суміші. До початку конденсаціїіонізаційна рівновага в плазмі описується рівнянням Саха. З початком конденсаціїзмінюється механізм іонізаціїі, в результаті, іонізаційна рівновага визначається міжфазною взаємодією.
Слід зазначити, що така зміна механізму іонізаціїможлива тільки при відсутностіприсадки лужних металів, так як їх наявністьпризводить до збільшенняконцентрації іоніві зменшенняконцентрації зародків.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Фізика аеродисперсних систем
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).