Дослідження початкової стадії окислення заліза в повітрі. Частина 2. Інтервал температур 400-625ºС
DOI:
https://doi.org/10.18524/0367-1631.2019.56.170796Анотація
Проводиться дослідження окислення заліза при утворенні тонких оксидних плівок по параболічному закону на поверхні заліза в результаті окислення в повітрі та температурах вище (400 - 550 ºС) та нижче (575 – 600 ºС ) точки Шадрона (575 ºС). Експериментальне визначення залежності товщини від часу засновано на методі виникнення на поверхні окисленої залізної пластинки кольорів «мінливості». При збільшенні товщини оксидної плівки в результаті інтерференції її колір буде послідовно змінюватися згідно ряду: жовтий, помаранчевий, червоний, пурпурний, фіолетовий і синій. Це відповідає області товщин оксидної плівки від 46 до 72 нм.
В області температур 400-550оС на поверхні заліза з'являється стійкий оксид Fe3O4 – магнетит. Показано лінійність залежностей lnh і lnτ з тангенсами кута нахилу, рівними 0.5. Отримано значення величини енергії активації, яка є сталою і рівною E = 43.0 кДж/моль. На основі моделі окислення металевої пластинки, яка основана на визначальній ролів дифузії кисню через оксидну плівку, отримано значення коефіцієнту дифузії кисню D = 1.73 ∙10-13 м2/с.
В області температур 550 – 625 ºС відбувається зміна константи швидкості взаємодії заліза з киснем з повітря, що пояснюється стійким утворенням вюстіту FeO. Всі ізотерми окислення можна описати лінійною залежністю в координатах lnh і lnτ. Показано, що показник ступеня в законі окислення при температурах нижче точки Шадрона дорівнює 2 (параболічний закон), а вище точки Шадрона зростає з ростом температури процесу згідно отриманої залежності n = 2+0.008(T–823).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Фізика аеродисперсних систем
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).